انوش جهانشاهی پس از بازگشت به ایران درباره اجرایش در ˝ british academy˝ (فرهنگستان بریتانیا) اظهار کرد: در این اجرا تلاش کردم تا علاوه بر اجرای موسیقی ناب ایرانی فرهنگ پرسابقه ایران را نیز معرفی کنم.

 

به گزارش خبرنگار هنرآنلاین، کنسرت‌هایی که هنرمندان موسیقی ایرانی در کشورهای مختلف برگزار می‌کنند، بخش مهمی از انتقال فرهنگ ایرانی را شامل می‌شود و موزیسین‌ها به عنوان سفیران فرهنگی ایران در سراسر جهان به فعالیت می‌پردازند.

چندی پیش نیز "انوش جهانشاهی" موزیسن و آهنگساز موسیقی اصیل ایران در قلب انگلستان موسیقی ایران را به گوش مردم آن دیار رساند.

این هنرمند سه‌تارنوازی خود را با آواز ایرانی همراه کرد و در در یکی از بزرگ‌ترین مراکز فرهنگی اروپا و جهان توانست نوای موسیقی ایرانی را به مغرب زمین برساند و آوای صلح و دوستی را به ارمغان بیاورد.

انوش جهان شاهی پس از بازگشت به ایران در گفت گو با هنرآنلاین درباره  اجرایش در " british academy" (فرهنگستان بریتانیا) اظهار کرد: در این اجرا تلاش کردم تا موسیقی ایرانی را از کلاسیک تا مدرن معرفی کنم و علاوه بر اجرای موسیقی ناب ایرانی فرهنگ پرسابقه ایران را نیز معرفی کنم.

او ادامه داد: این اجرا با حضور شخصیت‌ها و چهره‌های برجسته اروپایی همچون "جوما لاملی" هنرمند سرشناس اروپایی، جیلا پیکوک حافظ‌شناس، جین لویی سون کسی که برای اولین بار آرشیوی کامل از موسیقی گل‌ها تهیه کرد، برگزار شد و مورد توجه بسیار از هنرمندان و اهالی فرهنگ دیگر نیز قرار گرفت.

این موزیسین و آهنگساز با اشاره به تاثیر گذاری برنامه‌های هنری از این دست خاطر نشان کرد: برگزار چنین برنامه‌هایی تاثیر به‌سزایی در معرفی فرهنگ و هنر ایران به جهانیان دارد و در این شرایط می‌توان چهره هنری، واقعی و انسانی را از ایران به اهالی دیگر کشور‌ها نشان داد.

جهانشاهی ادامه داد: اینکه در کشوری که هزاران کیلومتر با ایران فاصله دارد از فرهنگ و هنر ایرانی صحبت به میان آوریم و درباره عرفان ایران و پیوند موسیقی با ادبیات بحث کنیم خود از موارد حائز اهمیت در معرفی چهره ایران است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

این موزیسین و آهنگساز خاطر نشان کرد: گقتن از هنر و بیان کردن اینکه هنر می‌تواند ارزش‌های انسانی را در وجود ما زنده کند، با موسیقی ایرانی بسیار مورد توجه اهالی اروپا قرار گرفت. بیان مسائلی از این دست به دانشجویان اروپایی خود از مسائل قابل توجه و جالب است.

 

او در پایان با تاکید مجدد به اهمیت برگزاری چنین اجراهای در کشورهای دیگر گفت: هرچه بیشتر بتوانیم اجراهایی از این دست داشته باشیم می‌توانیم در معرفی ایران و هنر و فرهنگ ایرانی به دیگران موفق‌تر عمل کنیم.

Joomla templates by Joomlashine